telefony
+420 380 312 203
+420 728 362 594
+420 602 159 501
vinickydvur@penzionwellness.cz
Novinky


Pojeďte na vodu
Plánujete zajímavou dovolenou s rodinou nebo přáteli, a rádi byste si vyzkoušeli sjet některou z tuzemských řek? Není nic jednoduššího, doporučujeme se obrátit na půjčovnu Petr Putzer - Rafting Vltava. Ta je k dispozici vše zkušeným, ale i začínajícím vodákům, pro které je sjíždění řeky zážitkem, na který budou ještě dlouho vzpomínat.
Pohodový výlet pro každého
Jednodenní plavba Vyšší Brod - Rožmberk Délka: 10 km Průměrná doba plavby: 3 hodiny
Nejoblíbenější rodinný výlet
Jednodenní plavba Vyšší Brod - Náhořany Délka: 21 km Průměrná doba plavby: 6 hodin
E-mail: petr@putzer.cz Web: www.petr.putzer.cz


Museum Fotoateliér Seidel Termín: celoročně Expozice ateliéru Josefa a Františka Seidelových vás překvapí svou autenticitou, nepřeberným množstvím unikátních dobových snímků, fotopohlednic, skleněných negativů, dochovanými a stále funkčními fotoaparáty, zvětšovacími přístroji nebo zařízením fotokomory. Atraktivitu unikátní sbírky umocňují Seidelovy osobní poznámky, deníky, knihy zákazníků i původní zařízení bytu. E-mail: info@seidel.cz Web: www.seidel.cz


Stezka korunami stromů na Lipně Stezka korunami stromů Lipno je bezbariérová a může ji tak navštívit úplně každý – rodiny s kočárky, senioři, stejně jako vozíčkáři. Výhledy ze 40 metrů vysoké věže si tak užijí všichni.


Muzeum marionet Č.Krumlov V historickém objektu bývalého kostela svatého Jošta je umístěna expozice starých českých marionet, kompletních loutkových divadel včetně dekorací a opon z druhé poloviny 19. stol. Kolekce je doplněna moderními skvosty loutkářského výtvarnictví ze sbírek Národního divadla marionet. E-mail: theatre.centre@mozart.cz Web: www.mozart.cz


Holašovice - selské baroko - UNESCO Jihočeská vesnice Holašovice, zapsaná na seznamu památek UNESCO, je nejlépe zachovaným příkladem jihočeské architektury 2. poloviny 19. století, které se říká selské baroko.


WIFI - internet zdarma
internet zdarma


Počasí

Historie usedlosti

Hornorakouský uzavřený dvorec

("Vierkanthof" nebo "Vierkanter") se u nás vyskytuje v oblasti Novohradska, Kaplicka a Lipenska. Rozšířil se k nám z Horního Rakouska (oblast zvaná Mühlviertel). Důvodem vzniku těchto mohutných statků bylo vlhké klima v pošumavském kraji kde se místo polí nacházely horské pastviny a spousta dobytka, proto zde byla potřeba velkých seníků a stájí. Potřeba velkých zastřešených ploch k sušení sena vedla k tomu, že se tyto dvorce zvedly do patra.

Vinický dvůr v roce 1989
Stav objektu v roce 1989 - celkový pohled z býv.sadu, obyt.část se seníkem


O usedlosti

První nalezená písemná zmínka o domu na Výnězdě čp.3 je z roku 1795. Domovní jméno v této době bylo LUGES.

V době koupě (r.1989) jeden z mála dvorců, který byl v původním stavu tj. bez větších vnitřních a vnějších pozdějších úprav a současně zde nic podstatného nespadlo. Byl však ve velmi špatném stavu a u některých částí zřícení hrozilo, proto jeden z prvních zásahů bylo postavení dvou opěrných pilířů u hlavní brány. Tato přední část usedlosti se vykláněla směrem ven a narušila stabilitu krovů. Rekonstrukce přední části a levé obytné části usedlosti probíhala (s přestávkami) od r.1991 do r.2006, kdy byly hlavní stavební práce v těchto dvou křídlech usedlosti dokončeny. Mnoho stavebních prací jsme dělali svépomocí či pouze s jednotlivými řemeslníky, jen výjmečně s malou stavební firmou. Ráz usedlosti a vnitřní dispozice jsme se snažili zachovat původní, pouze schodiště v obytné části získalo jiný prostor vzhledem k lepšímu využití místností v patře. Na obytné části jsme již nalezli pouze zbytky venkovní omítky, nynější fasáda z této vychází a je zhotovena podobnou technikou.

Stáj v roce 1989
Stav objektu v roce 1989 - býv.stáj (zadní část)

Při našem příchodu v roce 1989 větší část původních oken chyběla nebo byla v dezolátním stavu, část oken byla vyměněna za typizováná paneláková okna. Proto jsme nechali u místního truhláře zhotovit nová dřevěná okna, rozměrově i členěním okenních tabulek stejná jako původní okna. Podobně to bylo i s dveřmi a podlahami. Zajímavá práce nás čekala s obnovením celé původní dřevěné pavlače s venkovními schodišti. Od roku 2006 započaly práce na velmi náročné rekonstrukci zadní části objektu - původní stáje. Zde již musely být sundány krovy, klenby a zdi byly stabilizovány železobetonovou deskou a poté byla provedena nová konstrukce střechy, kde vznikly nové pokoje. Objekt je kamenný, zdi mají sílu 0,8 - 1,5m, celý dvůr byl a stále je "vydlážděn" velkými kameny. Na místě, kde byl před válkou pod domem sad, jsme vysadili sad nový.

Seník v roce 1989
Stav objektu v roce 1989 - seník (přední část - pavlač)

Výnězda

německým názevem Winitz, první písemná zmínka je z r.1312 kdy prodal osadu Bavor ze Strakonic Janovi z Vracova, purkrabímu na nedalekém hradě Pořešíně. V 15. a 16.stol.patřila Drochovcům z Pláně. Osada po celou dobu své existence pravděpodobně nebyla výrazně větší ani menší, a po válce nebyla pobořena, tak jako mnoho obcí a samot v pohraničí. V r.1860 zde žilo 54 obyvatel v 9 domech, v r.1910 60 obyv. v 9 domech, v r.1939 54 obyvatelv 9 domech, v r. 1989 zde bylo taktéž 9 domů. Z německého "Winitz" vznikla česká varianta "Vinice", neoficiálně je tento název dodnes hojně používán. Původ slova nemá tedy nic společného s vínem a vinicemi, které by zde vzhledem k drsnému podnebí neprospívaly.

Pohled z pavlače na dvůr v roce 1989
Pohled z býv.seníku (z pavlače) na dvůr (1989)

Původ jména Výnězda

Místní jméno Výnězda pochází z obecného výrazu, který znamená "výjezd". Již v nejstarší právní knize sepsané v češtině - tzv."Rožmberské knize" jejíž první opis se dochoval z roku 1360, ale odborníci její vznik datují již do první poloviny 14.stol. a podle slovní zásoby, která se zde nalézá lze předpokládat, že vznikla již před rokem 1300, se mezi jinými právními termíny nalézá také slovo výnězda. Její definice zde zní takto:"Tak slul povýtečně výjezd soudních zřízenců na ohledání mezí a škod kterýchkoli". Nejprve se tedy na místě dnešní osady něco stalo, soudní zřízenci přijeli na výnězdu, aby shledali pravý stav věci a později se na tomto místě začalo říkat Na výnězdě či Výnězda. (Proč se to tak jmenuje - Janáč, Tumlíř, Harvalík,2006)
Last minute
POSLEDNÍ VOLNÉ TERMÍNY 2021

Pobytové balíčky


TŘÍDENNÍ ODPOČINEK V LÁZNIČKÁCH RELAXACE SE SAUNOU
Relaxační pobyt - privátní sauna dle výběru
1.670,-Kč/os/pobyt


Cena zahrnuje:
  • 2x ubytování (pokoj), 2x snídaně, 1x sauna dle výběru (90 min.),
  • Na vyžádání Vám vyhotovíme "Dárkový poukaz".

Rezervovat

VÍKENDOVÝ ODPOČINEK V LÁZNIČKÁCH DVOUDENNÍ ODPOČINEK
Relaxační pobyt - privátní sauna a vířivka
1.920,-Kč/os/pobyt


Cena zahrnuje:
  • 2x ubytování (pokoj), 2x snídaně, 1x sauna dle výběru (90 min.), vířivka (60 min.)
  • Na vyžádání Vám vyhotovíme "Dárkový poukaz".

Rezervovat

Dárkové poukazy

Na jednotlivé pobyty Vám na vyžádání vystavíme dárkové poukazy.


Dárkový poukaz

Tagy: Ubytování Šumava, ubytování na Šumavě, penzion Vinický dvůr, wellness pobyty Šumava, rodinné lázně, jižní Čechy, cykloturistika, turistika

Copyright © 2010  ·  Všechna práva vyhrazena • Mapa webuPartneři
Wellness penzion Vinický dvůr Andršovi - relaxační pobyty na víkend i celý týden
Robert Sedlák  -   Váš osobní Webmaster   ·   webmaster.robertsedlak.cz
Vinický dvůr v Omlenicích hodnocení